Výhodnost fotovoltaiky na střechu a potřebné parametry pro její instalaci

V dnešní době si téměř každá domácnost může pořídit svou vlastní solární elektrárnu a stát se tak energeticky soběstační, uspořit na účtech za elektřinu a zároveň šetřit životní prostředí. Potřeba je pouze vybrat to správně místo a potřebné množství fotovoltaických panelů!

Je moje střecha vhodná pro fotovoltaické panely?

Pro instalaci solárních panelů je ideální střecha se sklonem 35° situovaná na jih, přičemž téměř stejného výsledku dosáhnete i s orientací na jihozápad nebo jihovýchod, ale musíte počítat přibližně s 5 - 8 % ztráty výkonu. Se střechou orientovanou na východ či západ je nutné počítat se ztrátou výkonu přibližně 20 % a výstavba u střech zaměřených na sever se nedoporučuje vůbec. Naopak není problém s fotovoltaikou na plochou střechu, jelikož panely se dají přizvednout speciální kovovou konstrukcí pro zajištění ideálního sklonu. Zároveň pro instalaci není problém s jakýmkoliv typem střešních krytin. Počítat se však musí i s klimatickými podmínkami, jelikož potřebná intenzita slunečního záření je rovněž ovlivněna oblačností, ranní mlhou či znečištění ovzduší.

fotovoltaika na střechu

Co dělat když nemám dostatek místa na střeše?

Jste v situaci, kdy váš rodinný dům již stojí a jakékoliv změny by byly velmi nákladné či nemožné a vašemu snu vlastnit vlastní domácí solární elektrárnu brání nedostatek místa pro solární panely na střeše domu či příliš vysoká členitost povrchu střechy? Pro umístění panelů lze využít i střechy některých vedlejších budov! Může se tak jednat například o garáž, dřevník, altán či stodolu, v některých případech i plot, a jedinou podmínkou je tedy dostatek místa na střeše a také by samotné budovy měly být zapsány v katastru nemovitostí, zvláště pokud se rozhodnete požádat o dotaci na fotovoltaiku Nová zelená úsporám. O tuto dotaci programu Ministerstva životního prostředí si do konce roku 2021 můžete zažádat a získat tak příspěvek od státu ve výši 35 000 až 150 000 korun na vaší vlastní fotovoltaickou elektrárnu.

fotovoltaické panely

Kolik solárních panelů budu potřebovat na svou střechu?

Otázka, kolik vlastně budu solárních panelů na svou střechu potřebovat, napadne jistě každého, kdo o této investici přemýšlí. Ke zjištění, kolik elektrické energie vám fotovoltaické panely odvedou za rok, je potřeba znát výkon jednotlivých panelů. Fotovoltaické panely o výkonu 1 kWp vyrobí cca 980 kWh energie ročně a pro toto množství potřebujete přibližně 6,1 m2 plochy panelů a požadovaná plocha se s vyšším výkonem násobí. Dnes se nejčastěji pořizují panely s výkonem 330 Wp až 550 Wp, přičemž například čtyři panely výkonu 330 Wp vám dají výkon 1200 Wp a za rok vyrobí energii 1176 kWh. V přepočtu se poté doporučuje instalace cca 16 - 30 solárních panelů na střechu.