EMS

Zde jsem popsal balancování článků v LiFePO4 baterii. Trvale zápasím s rychlostí doby: „Jak vtěsnat množství informací do omezeného času s čtivým výsledkem?“
K věci. STORION není baterka ani měnič. STORION je velkosériově vyráběný a odladěný systém vybavený EMS /energy management/.
EMS - diplomat s pravomocemi ředitele.
EMS diplomat. Pro spolehlivý provoz je vždy jeden komunikační protokol jednodušší. Nedochází ke kolapsům systému bez zjevné příčiny vinou nekompatibilní komunikace. Kolapsy v nejnevhodnější dobu trpí systémy skládané bez EMS. Platí zásada: čím méně jazyků tím je porozumnění jasnější = systém stabilnější. Komunikaci mezi komponenty v systému STORION zastřešuje EMS. Jeden odběratel vše shrnul do konstatování: „Za leden a únor měla instalace u mne 3 výpadky. Systém mám složen z měniče XY a baterií XX-vše úhledně rozvěšeno po zdi s vodiči v lištách. STORIONy však na našich instalacích ode dne spuštění nevypadly ani jednou.“ Zde je nutné podotknout, že instalatér se k vlastnímu skládanému systému nechová standardně, protože disponuje profesionálními znalostmi. Běžný uživatel nikoliv a i přesto došlo u instalatéra k výpadkům. Technologický náskok STORIONU je EMS a topologie. Není připojován do přívodní fáze sériově, ale je k fázi připojen paralelně. Jestliže by STORION zkolaboval bude dům stále zásobován elektřinou ze sítě.
EMS ředitel. EMS řídí/omezuje proud z baterie. Benefitem EMS je spolehlivost a ….. dlouhá garantovaná životnost baterií. Vše je o informacích. EMS zná kapacitu a stav nabití/SOC/ baterií. Měniči tedy povolí odebírat jen takový proud/výkon, který baterii nebude okamžitě ani trvale poškozovat. Modelová situace: po západu slunce-FV již negeneruje výkon-baterie jsou nabité. Příklad: SOC/stav nabití/ 5,7kWh baterie je na 100% pak EMS povolí měniči odebírat 1,8kW(z každé baterie). Dodávaný výkon bude EMS plynule omezovat v závislosti na snižujícím se SOC/stav nabití/.

Příklad:SOC/stav nabití/ 5,7kWh baterie je 30% – EMS povolí z baterie odebírat cca 0,4kW. Odběrové požadavky jsou pokryty z distribuční sítě.
A proč tolik ředitelování? EMS řízením odběru i dodávky  proudu do spotřeby poskytuje aktivním balancérům nutný čas na vybalancování článků v baterii. Hranice nabití a vybití u lithiových baterií musí být bezpodmínečná „napěťová hrana“ před níž je vše v pořádku a za ní už je vše ztraceno.
Vysvětlení: V žádném případě není úkolem žádného BMS/balancér/ omezovat odebíraný proud z LiFePO4 baterie. V systému bez EMS měnič odebírá tak vysoký proud jaký baterie dokáže/í dodat s ohledem na inst. kapacitu-důsledkem je opakovaný „pád“ napětí baterie za „napěťovou hranu“ a fatální zkrácení životnosti lithiové baterie. Baterie se rychle nabíjí, vybíjí nebo baterii nabít nelze a trvale roste její napětí. Klient reklamuje baterii u instalatéra. Ten se vymluví na dodavatele baterií. Dodavatel odpoví: baterie nebyly udržovány v nabitém stavu a byly přetěžovány. Podle dat z BMS bylo napětí na článcích v baterie opakovaně za napěťovou hranou. Reklamace je negativní. Instalatér buď koupí novou baterii a nebo ji nekoupí a dojde k soudnímu sporu.
Jak předejít kolapsu? Požadovat a instalovat masívní kapacitu baterií. Na 1kWp FV cca3kWh kapacity LiFePO4. Nenechat si instalovat pokusné, kusově skládané systémy od „nových výrobců“. Instalovat a nechat si instalovat velkosériově produkované systémy vybavené EMS u nichž záruku na kapacitu baterie drží výrobce systému a nikoliv instalační firma.

Dobrý den,

Vážení zákazníci v tuto chvíli nejsme schopni přijímat nové zakázky, ani vytvářet projekty, prosíme vás, aby jste vyčkali na změnu tohoto textu. Na stránkách bude umístěn návod jak postupovat,

Děkuji za pochopení Jiří Gottwald majitel