BMS

BMS/battery management system/ balancér je standardní a nedílnou součástí každé LiFePO4 baterie. Balancér vyrovnává energii uloženou ve 192 sério/paralelně spojených článcích. V každé baterii je 12 paralelních větví po 16ti článcích. Balancér je mimo balancování článků velmi důležitá záchrana proti nevratnému poškození baterie. Jestliže BMS registruje hloubku vybití 90% DOD ihned odpojuje veškerou dodávku energie z baterií.
V bateriích se používají články prismatické nebo cylindrické /válečky/ články, které jsou velmi spolehlivé a odolné. 
Prismatické sáčky jsou náchylné k nafouknutí během nabíjení i vybíjení. Nafouknutí jednoho článku způsobuje řetězovou reakci jejíž důsledkem je nefunkční celá baterie. Prismatické s pevným pláštěm tyto jsou základem námi nabízených baterií jsou velmi odolné proti nafouknutí stejně jako válečkové článkyBaterie z prismatických článků s pevným pláštěm a válečkových článků zabírají méně prostoru a jsou levnější než baterie z prismatických sáčků.
V bateriích se používají dvě topologie BMS/balancérů. POZOR: omezujícím faktorem při nabíjení jsou slabší články.

Pasivní balancér jen průběhu nabíjení(nikoliv vybíjení) hlídá napětí nejvíce nabitého článku a ten vybíjí do zátěže tak dlouho a opakovaně až jsou všechny články napěťově shodné. Avšak napětí článku je velmi špatný indikátor(obzvláště u Li baterií!) stavu nabití (SOC). Pasivní balancování není efektivní  - nadbytečná energie se mění v teplo na zátěži(baterie má aktivní chlazení/ventilátor).

Aktivní balancování (běžně v bateriích 14 let) je řízeno procesorem během nabíjení i vybíjení. Monitorován je každý článek - špatný je vyřazen. Energie je aktivně mezi články transportována z jednoho nabitého článku do celé baterie nebo z celé baterie do jednoho méně nabitého článku. Přenos energie bude mezi články sousedícími nebo články v jedné sériové větvi a nebo v článcích mezi větvemi. Dochází ke zkrácení nabití baterie, prodloužení její životnosti a prodloužení doby provozu celého systému! Baterie ve STORION jsou vabaveny aktivními BMS.
V záručních podmínkách není uvedeno časové omezení rozšíření systému STORION o další baterie. Další bateri lze přidat do STORION kdykoliv.

BMS komunikuje interně(články v baterii) a externě(EMS/energy management system více zde / celého systému) po rychlé CAN sběrnici.

Dobrý den,

Vážení zákazníci v tuto chvíli nejsme schopni přijímat nové zakázky, ani vytvářet projekty, prosíme vás, aby jste vyčkali na změnu tohoto textu. Na stránkách bude umístěn návod jak postupovat,

Děkuji za pochopení Jiří Gottwald majitel